22.4.2025.
Поштанске марке за јубилеј пробоја заточеника логора смрти у Јасеновцу
Пошта Србије представила је јавности издање пригодних поштанских марака „Пробој заточеника логора смрти у Јасеновцу” на данашњој церемонији обележавања Дана музеја жртава геноцида, уједно и Дана сећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату.
На скупу у Архиву Југославије, вршилац дужности директора Поште Србије Зоран Анђелковић говорио је о Јасеновцу као симболу, не и једином месту страдања. Истакао је допринос емисије пригодних поштанских марака неговању културе сећања. „Борба за слободу увек је скупа и многе је коштала живота, али је и многе оставила у легенди, попут оних који су пробој покренули и оних попут Ристића, али је и дала прилику нашим и будућим генерацијама да о свирепости у усташким логорима сазнамо више. Да није било тог пробоја, да није било преживелих, вероватно бисмо остали сиромашнији у знању о томе шта се све у Јасеновцу догодило”, рекао је директор Анђелковић.
Захвалио је на стручној сарадњи у реализацији емисије Музеју жртава геноцида и Епархији пакрачко-славонској Српске православне цркве. „Допринос Поште Србије мали је прилог и одавање поште свим жртвама, али и завет борбе и очувања односа према борцима за слободу, против нацизма и фашизма која и данас траје. Када се сећамо Јасеновца, то је подстрек да се и даље снажно боримо против свих фашистичких и нацистичких зала. Хвала вам што сте Пошту Србије укључили у обележавање Дана Музеја жртава геноцида”, закључио је директор Анђелковић.
Херојски подвиг последњих јасеновачких заточеника који су 22. априла 1945. године освојили слободу од сада ће остати забележен и на пригодним поштанским маркама. Пробој логораша под вођством Анта Бакотића планиран је у тајности у ноћи између 21. и 22. априла, а 22. априла у јутарњим часовима, на његов знак, пробивши врата и прозоре и изненадивши стражаре, око 600 затвореника јуришало је преко брисаног простора, трпећи значајне губитке из стражарских митраљеских гнезда. Миле Ристић, један од логораша, успео је да преотме митраљез и узврaти ватру, тиме омогућивши заштиту учесницима пробоја. Пробивши се кроз југоисточну капију, преживели су се упутили ка шумама где су проналазили уточиште и слободу.
У графичкој реализацији академске сликарке Анамари Бањац, креаторке марака Поште Србије, пригодно издање поштанских марака „Пробој заточеника логора смрти у Јасеновцу” за мотиве на марки, табаку и вињети има рад монахиње Марије Свети новомученици јасеновачки, приказан уз благослов епископа пакрачко-славонског господина Јована.
Овогодишње обележавање Дана Музеја жртава геноцида као матичне установе за питања културе сећања на простору Републике Србије, добија посебан значај у светлу јубилеја – 80-годишњице од завршетка Другог светског рата и ослобађања Јасеновца, једног од најсуровијих концентрационих и логора смрти у окупираној Европи, који се обележавају у 2025. години.