8.11.2024.
Поштанска марка у част 110 година аустралијске медицинске мисије у Србији
Догађај поводом представљања посебне поштанске марке у част 110 година аустралијске медицинске мисије у Србији одржан је данас у ПТТ музеју, у присуству великог броја званичника и гостију, међу којима су били и потомци хероја из ове мисије.
Зоран Анђелковић, в.д. директора Поште Србије, као домаћин скупа, истакао је значај овог тренутка за јачање веза између Србије и Аустралије. Посебно се захвалио потомцима који су са топлином говорили о својим прецима, наглашавајући важност сећања на историјски контекст. Подсетио је на несебичну помоћ коју је Аустралија пружила Србији током Првог светског рата, чиме су народи обе земаље изградили дубоке и трајне везе.
„Србија је током Првог светског рата претрпела велике губитке. Посебно сам емотивно везан за овај историјски период, јер је и мој прадеда преживео и Солун и Кајмакчалан, и вратио се у Централну Србију, недалеко од Врњачке Бање. То што је прошло 110 година да народи две државе сазнају за 1.500 Аустралијанаца и Новозеланђана који су притекли у помоћ Србији током Великог рата, сами смо криви. Био сам још мали када ми је прадеда причао о свом походу, премали да схватим значај његових речи и његову тугу због тога што друштво није ценило жртве из Првог светског рата.“
Анђелковић је нагласио да су Пошта Србије и Србијамарка поносни што могу да допринесу очувању сећања на изузетан допринос аустралијског и новозеландског медицинског особља током Првог светског рата.
„Ове марке представљају не само захвалност, већ и мост између наше две земље. Част нам је што смо омогућили да се призна храброст и несебичност оних који су помогли српском народу у најтежим временима," закључио је Анђелковић.
Тим поводом, Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором, је рекао да поштанске марке које су данас угледале светлост дана не представљају само омаж херојима прошлих времена, већ су и симбол трајне пријатељске везе и подсећање на све оне који су кроз историју пружали руку солидарности.
„Нека нас овај јубилеј, као и Дан примирја који је пред нама, подстакну да наставимо градити мостове сарадње, да будемо ту једни за друге, баш као што су аустралијски медицински радници били ту за наш народ пре једног века”, рекао је министар Милићевић и додао да је веза између Србије и Аустралије из тог периода прерасла је у трајно пријатељство, а долазак аустралијске мисије сматра се једним од симбола солидарности и међусобног поштовања.
У свом обраћању, амбасадор Аустралије у Београду, Данијел Емери, похвалио је Пошту Србије за иницијативу.
"Хвала свима што сте нам се придружили данас на представљању комплета марака у знак сећања на допринос аустралијског медицинског особља оружаним снагама Србије током Првог светског рата. Захваљујем Пошти Србије на овом великодушном и дивном гесту. Ово ће помоћи јавности да сазна о овим храбрим и несебичним људима, чији допринос није био довољно препознат. Лансирање марака продубиће пријатељство између наших земаља," изјавио је амбасадор.
Бојан Пајић, историчар и аутор публикације "Аустралијанци са Србима у Првом светском рату", захвалио је присутнима на пажњи коју су посветили овом значајном тренутку и нагласио да је циљ овог пројекта да се истакне допринос више од 1500 Аустралијанаца и Новозеланђана који су служили у Србији током Првог светског рата.
"Кроз године истраживања, открио сам да је њихова служба била занемарена у званичним историјама, и данас, уз ове марке, њихова храброст је препозната. Овај гест је важан корак у признавању њиховог доприноса," рекао је Пајић.
Рут Стивенс, праунука медицинске сестре Етел Гилингам, поделила је емотивну причу о својој баки.
"Моја бака Етел Гилингам била је медицинска сестра овде у Србији. Никада је нисмо упознали, али њен рад овде био је херојски. Ове марке су за нас изузетно емотивно признање, које ће нам помоћи да се сећамо њеног доприноса," изјавила је Рут.
Сличан емотиван говор одржала је и Кети Хенкок, праунука докторке Мери де Гарис, која је служила у Србији као лекар. Кети је испричала о тешким условима у којима је њена пратетка радила, али и о њеној изузетној посвећености пацијентима.
"Моја пратетка Мери де Гарис је радила у екстремним условима, а данас је коначно препозната. Ове марке су за нас важно признање њеног доприноса. Мери би била одушевљена што је њен рад препознат у Србији," истакла је Кети.
На крају догађаја, приказан је промотивни трејлер документарног филма "Далеко је Кајмакчалан", који је производ истраживачког рада Бојана Пајића. Филм детаљно приказује улогу Аустралијанаца и Новозеланђана у Првом светском рату, као и значај њихове помоћи српској војсци и цивилима.