Pošta Srbije - Poštanske marke za jubilej proboja zatočenika logora smrti u Jasenovcu

22.4.2025.

Poštanske marke za jubilej proboja zatočenika logora smrti u Jasenovcu

Pošta Srbije predstavila je javnosti izdanje prigodnih poštanskih maraka „Proboj zatočenika logora smrti u Jasenovcu” na današnjoj ceremoniji obeležavanja Dana muzeja žrtava genocida, ujedno i Dana sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu.

Na skupu u Arhivu Jugoslavije, vršilac dužnosti direktora Pošte Srbije Zoran Anđelković govorio je o Jasenovcu kao simbolu, ne i jedinom mestu stradanja. Istakao je doprinos emisije prigodnih poštanskih maraka negovanju kulture sećanja. „Borba za slobodu uvek je skupa i mnoge je koštala života, ali je i mnoge ostavila u legendi, poput onih koji su proboj pokrenuli i onih poput Ristića, ali je i dala priliku našim i budućim generacijama da o svireposti u ustaškim logorima saznamo više. Da nije bilo tog proboja, da nije bilo preživelih, verovatno bismo ostali siromašniji u znanju o tome šta se sve u Jasenovcu dogodilo”, rekao je direktor Anđelković.

Zahvalio je na stručnoj saradnji u realizaciji emisije Muzeju žrtava genocida i Eparhiji pakračko-slavonskoj Srpske pravoslavne crkve. „Doprinos Pošte Srbije mali je prilog i odavanje pošte svim žrtvama, ali i zavet borbe i očuvanja odnosa prema borcima za slobodu, protiv nacizma i fašizma koja i danas traje. Kada se sećamo Jasenovca, to je podstrek da se i dalje snažno borimo protiv svih fašističkih i nacističkih zala. Hvala vam što ste Poštu Srbije uključili u obeležavanje Dana Muzeja žrtava genocida”, zaključio je direktor Anđelković.

Herojski podvig poslednjih jasenovačkih zatočenika koji su 22. aprila 1945. godine osvojili slobodu od sada će ostati zabeležen i na prigodnim poštanskim markama. Proboj logoraša pod vođstvom Anta Bakotića planiran je u tajnosti u noći između 21. i 22. aprila, a 22. aprila u jutarnjim časovima, na njegov znak, probivši vrata i prozore i iznenadivši stražare, oko 600 zatvorenika jurišalo je preko brisanog prostora, trpeći značajne gubitke iz stražarskih mitraljeskih gnezda. Mile Ristić, jedan od logoraša, uspeo je da preotme mitraljez i uzvrati vatru, time omogućivši zaštitu učesnicima proboja. Probivši se kroz jugoistočnu kapiju, preživeli su se uputili ka šumama gde su pronalazili utočište i slobodu.

U grafičkoj realizaciji akademske slikarke Anamari Banjac, kreatorke maraka Pošte Srbije, prigodno izdanje poštanskih maraka „Proboj zatočenika logora smrti u Jasenovcu” za motive na marki, tabaku i vinjeti ima rad monahinje Marije Sveti novomučenici jasenovački, prikazan uz blagoslov episkopa pakračko-slavonskog gospodina Jovana.          

Ovogodišnje obeležavanje Dana Muzeja žrtava genocida kao matične ustanove za pitanja kulture sećanja na prostoru Republike Srbije, dobija poseban značaj u svetlu jubileja – 80-godišnjice od završetka Drugog svetskog rata i oslobađanja Jasenovca, jednog od najsurovijih koncentracionih i logora smrti u okupiranoj Evropi, koji se obeležavaju u 2025. godini.