26.11.2024.
O robotizaciji poštanskih usluga na Simpozijumu PosTel
Pošta Srbije, kao suorganizator 42. Simpozijuma PosTel, učestvovala je na ovom tradicionalnom skupu koji se već više od četiri decenije održava kao centralno mesto za razmenu znanja i iskustva u oblasti poštanskog i telekomunikacionog saobraćaja. Ovaj prestižni događaj okupio je eminentne stručnjake iz zemlje i inostranstva, koji su razmatrali najnovije tehnološke izazove i inovacije u industriji.
Zoran Anđelković, v.d. direktora Pošte Srbije, u svom obraćanju istakao je značaj digitalne transformacije i implementacije naprednih tehnologija u cilju daljeg unapređenja usluga. Posebno je naglasio ulogu robotizacije, koja će biti ključna za efikasnost i konkurentnost Pošte Srbije u budućnosti.
„Pošta Srbije, kao nacionalni poštanski operator, kontinuirano investira u inovacije koje poboljšavaju kvalitet usluga. Za dve do tri nedelje počeće sa radom prvi robotizovani poštanski centar u Novom Sadu, a nakon toga će uslediti Niš, Beograd, Kragujevac i Kraljevo. Do proslave Dana pošte, imaćemo pet robotizovanih poštanskih centara, koji će biti ponos ne samo Pošte, već i čitave Srbije. Uvođenje robota omogućiće bržu i precizniju preradu pošiljaka, što predstavlja značajan korak ka smanjenju operativnih troškova i unapređenju korisničkog iskustva. Analizom iskustava drugih zemalja došli smo do saznanja da je na 5.000 stanovnika potreban jedan paketomat. Poslednja milja je da zajedno analiziramo kako da se približimo našim korisnicima, učinimo proces bržim, jeftinijim i pogodnijim za sve. Do Sretenja, predviđeno je da bude smešteno oko 20.000 paketa u paketomatima“, rekao je direktor Pošte Srbije.
Simpozijum PosTel okupio je brojne stručnjake iz oblasti poštanskih i telekomunikacionih sistema, koji su tokom događaja razmenjivali iskustva o primeni novih tehnologija kao što su 5G i 6G mreže, kao i veštačke inteligencije u optimizaciji poštanskih usluga. Na skupu su takođe održane stručne tribine i okrugli stolovi na temu energetske efikasnosti, digitalizacije, kao i razvoja e-trgovine, koja sve više utiče na dinamiku sektora.
U okviru simpozijuma, Pošta Srbije je pružila podršku i stručnu podršku kroz rad Olje Jović i Spasenije Ožegović, koje su predstavile teme vezane za budućnost e-trgovine i njen uticaj na inovacije i konkurentnost poštanskih usluga.
Drugog dana održavanja Simpozijuma, u okviru tematskog bloka „Poštanski saobraćaj, mreže i servisi“, posebno su zapažena izlaganja koja su se odnosila na istraživanje stavova korisnika o poštanskim uslugama, modele održivosti univerzalne poštanske usluge, proces standardizacije u poštanskom saobraćaju, metode višekriterijumske analize za instalaciju paketomata, mogućnosti primene veštačke inteligencije u poštanskim sistemima, kao i nova tehnološka rešenja u preradnim centrima, poput robota koji se koriste u poštansko-preradnim centrima.
U okviru ovog tematskog bloka, Jovanka Šević, rukovodilac Službe za strategiju u Pratećoj funkciji strategije i procene poslovnog rizika, i predsednik Komisije za standarde i srodna dokumenta KS A 331 – poštanski saobraćaj na Institutu za standardizaciju Republike Srbije, prezentovala je rad pod nazivom „Standardizacija u poštanskom saobraćaju – obaveze prema regulativi Evropske unije i primeri primene“. Izlaganje je obuhvatilo ključne aspekte evropske regulative u oblasti poštanskog saobraćaja i primere dobre prakse koje Pošta Srbije primenjuje kako bi unapredila kvalitet i efikasnost usluga, kao i perspektive za dalje unapređenje kroz standardizaciju i usklađivanje sa evropskim standardima.
Simpozijum je takođe bio prilika da se podsetimo na značaj istraživačkog i stručnog rada prof. dr Dobrivoja Jovanovića, idejnog tvorca PosTela, čija vizija i rad ostavili dubok trag u razvoju poštanskog i telekomunikacionog sektora.
Pošta Srbije, kao suorganizator ovog događaja, nastavlja da ulaže u modernizaciju, robotizaciju i digitalizaciju svojih usluga, kako bi bila konkurentnija i agilnija na tržištu.